Прес-реліз. У Києві презентували проєкт який допоможе зберегти українські ліси від незаконного вирубування

5 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація проєкту супутникового моніторингу українських лісів Deep Green Ukraine. Ресурс сприятиме прозорості лісокористування, допомагатиме в збереженні та відновленні лісового фонду країни.

Мета проєкту Deep Green Ukraine – це створення незалежної системи, яка дасть можливість аналізувати відкриті дані державних установ (земельний кадастр, лісові карти, лісорубні квитки, тощо) та супутникові дані,виявляти незаконні вирубки та моніторити планові. Система дозволить у режимі, наближеному до реального часу, дізнаватися, скільки лісу зникло з лісової карти України та коли це сталося. Цей проєкт став переможцем конкурсу Open Data Challenge, реалізованого в межах проєкту міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS” за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

«У нас є велика проблема як незаконних, так і законних рубок. Є величезні розбіжності в статистиці, збитки державі кожного року становлять мільйони гривень. У першу чергу, через те, що недостатньо інструментів, щоб сказати де і скільки лісу зникло. Супутники – це провідний спосіб моніторингу змін лісового покриву, бо вони мають велику площу покриття і високу частоту знімання, що дає можливість оновлювати інформацію про всі ліси щотижня», – сказав Леонід Шуміло один із розробників системи, молодший науковий співробітник Інституту Космічних Досліджень НАНУ та ДКАУ.

Остап Єднак, член громадських організацій «ЛІіС»,«АНТС» зауважив, що для охорони майже 10 млн га українських лісів необхідна злагоджена робота державних органів.

«Загальна площа лісів України складає близько 10 млн. га., і держава не має достатньо можливостей, щоб ефективно охороняти такі великі площі. Потрібен достовірний дистанційний моніторинг, який може вчасно виявляти незаконні рубки, а також контролювати та сприяти розслідуванням. Також, хотілося б, щоб необхідність публікації відкритих даних про ліси була виписана в законодавстві і щоб уся інформація вчасно оновлювалася і її можна було використовувати для достовірного виявлення незаконних рубок, а також для якісного аналізу загальної ситуації з вирубками лісів, стану розслідувань», – підкреслив Остап Єднак.

Голова правління ГО «Центр Моніторингу Влади» Костянтин Піонтковський зазначив, що система супутникового моніторингу, яку створить команда Deep Green Ukraine, працюватиме в автоматичному режимі оновлення і буде корисна для громадських еко-активістів, державних контролюючих та правоохоронних органів, а також сумлінних працівників лісового господарства.

За словами очільника ГО «ЛІіС» Дмитра Карабчука, система дозволить не лише здійснювати постійний супутниковий моніторинг, але і контролювати дії влади.

«За даними державної статистики у наших лісах незаконні рубки складають менше одного відсотка. Однак, експерти оцінюють в окремих регіонах цей обсяг до 50% від всього обсягу зрубаних дерев. Мова йде про мільярдні збитки для бюджетів різних рівнів по усій країні. Подібний інструмент відслідковування змін лісового покриву не є новим, його ефективно використовують глобально, насамперед, у США, Канаді та країнах Європи. На наш погляд – він може вплинути на те, щоб побороти проблему незаконних рубок за умови наявності відкритих даних про стан лісів і вчасного публікування офіційних дозволів на їх вирубування», – додав Дмитро Карабчук.

Спочатку систему тестуватимуть у чотирьох пілотних областях: Київській, Львівській, Закарпатській і Одеській, а потім будуть масштабувати на всю Україну. Наразі вже спланували тестування алгоритмів, яке включає в себе виїзди на виявлені ділянки незаконних рубок з дронами та фіксацію порушень. Після запуску, онлайн-систему планується передати на баланс профільним державним органам для забезпечення адміністрування та технічної підтримки. Планується, що система моніторингу незаконних рубок лісів почне повноцінно працювати на початку літа 2021 року.

Проєкт Deep Green Ukraine впроваджується спільними зусиллями Інституту Космічних Досліджень НАНУ та ДКАУ, ГО «Центр Моніторингу Влади» та ГО «Лісові Ініциативи і Суспільство». Реалізація проєкту Deep Green Ukraine стала можлива завдяки перемозі у конкурсі Open Data Challenge, реалізованого в межах проєкту міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Діяльність ГО “ЛІіС” підтримується Міжнародними програмами Лісової служби США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *